1. Skip to navigation
  2. Skip to content
  3. Skip to sidebar


Hády view by Michal Bican

Want to add this gigapan to your favorites? Log In or Sign Up now.

Log In now to add this Gigapan to a group gallery.

About This Gigapan

Toggle
Taken by
Michal Bican Michal Bican
Explore score
1
Size
0.83 Gigapixels
Views
3074
Date added
Oct 21, 2009
Date taken
Jun 23, 2009
Categories
 
Galleries
Competitions
Tags
Description

This is the hand made panorama. I used Nikon p6000 on a tripod. It's 13.5 Mpx compact. 144 images was stitched using PTGui.

I'm glad this is gigapan from Brno with the highest resolution I found. This is my first panorama stitched from so many pictures. My last panoramas are 10 pictures top.

On the left part you can see almost whole Brno city. I'm thinking I didn't choose the best place. In future I will make another gigapan from the top of the hill.

Tohle je ručně focené panorama. Na focení jsem použil 13.5 Mpx kompakt Nikon p6000 se stativem. Panorama je složeno ze 144 obrázků v programu PTGui.

Byl jsem mile překvapen tím, že tohle panorama Brna má největší rozlišení, jaké jsem doposud našel. Tohle moje první panorama složené z tolika fotek. Doposud jsem skládal panoramata maximálně z 10 fotek.

Na levo můžete vidět skoro celé Brno. Teď přemýšlím, že jsem nevybral nejlepší místo pro focení. Asi to vyfotím ještě jednou z vrcholu kopce. Asi budu ještě dlouho čekat, než bude znovu takhle dobrá viditelnost.


Gigapan Comments (0)

Toggle Minimize gigapan_comment
The GigaPan EPIC Series, Purchase an GigaPan EPIC model and receive GigaPan Stitch complimentary

Where in the World is this GigaPan?

Toggle

Member Log In