1. Skip to navigation
  2. Skip to content
  3. Skip to sidebar


Kraków - Wawel by Robert Szczachor

Want to add this gigapan to your favorites? Log In or Sign Up now.

Log In now to add this Gigapan to a group gallery.

About This Gigapan

Toggle
Taken by
Robert Szczachor Robert Szczachor
Explore score
7
Print Pricing
$7.00 to $982.00
Size
5.46 Gigapixels
Views
6224
Date added
Jul 24, 2011
Date taken
Jul 24, 2011
Categories
cityscapes, landscape, travel
Galleries
Competitions
Tags
Description

Sesja zdjęciowa została zrealizowana dnia 16 lipca 2011 r. z tarasu „Hotelu Poleski”, („… położonym nad samym brzegiem Wisły, vis-à-vis Wzgórza Wawelskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Z okien naszego hotelu i restauracji a przede wszystkim tarasu widokowego rozciąga się najpiękniejszy w Krakowie widok na Zamek Królewski na Wawelu” - czytamy na stronie internetowej tego gościnnego obiektu).
Panorama powstała z połączenia 516 kadrów (43 kolumny w 12 rzędach) „pełnoklatkowej” (Full frame - 35x24 mm) matrycy rejestrującej obraz w rozdzielczości 5616x3744 pikseli (21 mln. px). Do lustrzanki cyfrowej (Canon EOS 5D MkII) założyłem zestaw dający ogniskową o długości 420 mm. (obiektyw EF 300mm f/4L IS USM + extender EF 1,4x III). ISO 400, 1/100 sec at f/14.
Zestaw zamontowany był na skomputeryzowanej motogłowicy GigaPan EPIC Pro. Wykonanie tej serii zdjęć zajęło 29 minut (od 19:43:37 do 20:12:12).
Materiałem wyjściowym były pliki RAW które po „wywołaniu” eksportowałem do formatu JPG i scaliłem w jeden obraz wykorzystując oprogramowanie Autopano Giga 2.5 firmy Kolor. Obraz wynikowy zapisałem w formacie PSB i edytowałem w PhScs5. Całość prac związanych z montażem i przygotowaniem do prezentacji wykonałem na laptopie Sony VAIO VGN-FW31ZJ.
Widoczny w górnym prawym rogu „balon widokowy” sfotografowałem z ręki na kilkanaście minut przed uruchomieniem motogłowicy i wmontowałem w gotową już panoramę. W rzeczywistości balon unosi się nieco na prawo od krawędzi zdjęcia i znajduje się poza polem widzenia tej panoramy. Gdyby jednak cumy puściły … odpukać w niemalowane :-))
Gigapanorama ta, obok wielu innych wejdzie w skład większego projektu który obecnie realizuję przy współpracy z Piotrem Szałańskim (www.piotrszalanski.pl Will open in a new tab or window). Centralnym punktem tego przedsięwzięcia będzie seria gigapanoram wykonanych z górującego nad miastem budynku TreiMorfa Tower (tzw. „szkieletora”). W chwili obecnej trwają prace nad przygotowaniem do prezentacji obrazu który powinien w dniu swojej publikacji ustanowić nowy rekord Polski (ok. 18 gigapikseli). Pragnę zaznaczyć iż „wyścig za kolejnym rekordem” nie jest jedynym i najważniejszym motywatorem moich działań. Mam nadzieję że fotografia „N” gigapikselowa, bez względu na to jaką liczbę pikseli osiągnie, znajdzie wielu przychylnych jej odbiorców. Nie ukrywam iż komercyjny aspekt tego projektu miałby bezpośrednie przełożenie na czas jego realizacji gdyż wymagania jakie stawia fotografia wysokiej rozdzielczości są … wysokie :-)).
Pragnę tutaj serdecznie podziękować Radkowi Piotrowskiemu (www.vr24.pl Will open in a new tab or window) za życzliwość i pomoc merytoryczną. To „guru” fotografii panoramicznej i gigapikselowej w Polsce.
Kolejną ważną osobą zaangażowaną w ten projekt jest dr inż. Bartłomiej Borkowski z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Bartek nadzoruje pracę serwera który dzięki uprzejmości wspomnianej uczelni został nam udostępniony w celu poskładania tej ogromnej ilości pikseli w jedną całość.
Parametry serwera:
- Płyta serwerowa INTEL S5000
- Dwa procesory 4 rdzeniowe INTEL XEON 2.0 GHz
- Pamięć RAM 16 GB
- Pamięć fizyczna cztery dyski 750 GB + jeden dysk 2 TB (na plik wynikowy)
System Debian Linux 6.0 “squeeze”. System był modyfikowany i konfigurowany na potrzebę projektu. Jest to serwer obliczeniowy Katedry Mechaniki i Wibroakustyki który został udostępniony w celach naukowych na czas prac/obliczeń związanych z realizacją gigapanoramy Krakowa (www.fotokreator.eu/panoramy/wirtualne-wycieczki/item/krakow-gigapixel-virtual-tour?category_id=32 Will open in a new tab or window).
Praca odbywa się poprzez logowanie do zdalnego pulpitu z wykorzystaniem mojego laptopa i internetu.
Żaden z moich komputerów nie zbliża się nawet do tych parametrów :-))
Dziękując za uwagę życzę wszystkim miłego oglądania.

www.fotokreator.eu Will open in a new tab or window


Gigapan Comments (0)

Toggle Minimize gigapan_comment

Where in the World is this GigaPan?

Toggle

Member Log In