1. Skip to navigation
  2. Skip to content
  3. Skip to sidebar


Gigapanorama Krakowa (szkieletor) by Robert Szczachor

Want to add this gigapan to your favorites? Log In or Sign Up now.

Log In now to add this Gigapan to a group gallery.

About This Gigapan

Toggle
Taken by
Robert Szczachor Robert Szczachor
Explore score
24
Print Pricing
$6.00 to $1,047.00
Size
22.38 Gigapixels
Views
9618
Date added
Feb 08, 2012
Date taken
May 18, 2011
Gear

Canon 5D Mark II

GigaPan EPIC Pro

Categories
architectural, cityscapes, travel
Galleries
Competitions
Tags
Description

Jest to obecnie największe zdjęcie wykonane w Polsce.
Panorama powstała z połączenia 1800 kadrów (72 kolumny w 25 rzędach) „pełnoklatkowej” (Full frame - 35x24 mm) matrycy rejestrującej obraz w rozdzielczości 5616x3744 pikseli (21 mln. px). Pole widzenia (FOV) wynosi 233,3 x 54,4 stopni.
Do lustrzanki cyfrowej (Canon EOS 5D MkII) założyłem zestaw dający ogniskową o długości 420 mm. (obiektyw EF 300mm f/4L IS USM + extender EF 1,4x III). ISO 400, 1/640 sec at f/11. Zestaw zamontowany był na skomputeryzowanej motogłowicy GigaPan EPIC Pro. Wykonanie tej serii zdjęć zajęło 137 minut (od 11:28:03 do 13:45:38). Materiałem wyjściowym były pliki RAW które po „wywołaniu” eksportowałem do formatu JPG i scaliłem w jeden obraz wykorzystując oprogramowanie Autopano Giga 2.5 firmy Kolor. Obraz wynikowy zapisałem w formacie KRO który jest akceptowany przez serwis GigaPan. Zdjęcie nie było poddane żadnej postprodukcji toteż obarczone jest wieloma błędami których nie sposób uniknąć przy tego rodzaju przedsięwzięciu.
Gigapanorama ta, obok wielu innych wejdzie w skład większego projektu który obecnie realizuję www.fotokreator.eu/panoramy/wirtualne-wycieczki/item/krakow-gigapixel-virtual-tour?category_id=32 Will open in a new tab or window. Centralnym punktem tego przedsięwzięcia będzie seria gigapanoram wykonanych z górującego nad miastem budynku TreiMorfa Tower który nadaje się idealnie do tego aby jego wysokość i usytuowanie wykorzystać do wykonania tego rodzaju fotografii. Jest to najwyższy obiekt w Krakowie umożliwiający stabilne ustawienie sprzętu i wręcz komfortową jego obsługę. Usytuowany niemal w centrum aglomeracji stanowi doskonałą "oś obrotu" dla obserwatora. Myślę że lepszą miejscówkę mógłby zaoferować tylko pokład sterowca :-)). Ważną kwestią jest również fakt doskonałej współpracy z właścicielem obiektu (Verity Development i GD&K Group).Prezentowana tutaj fotografia ustanowia nowy rekord Polski (22,4 gigapikseli). Pragnę zaznaczyć iż „wyścig za kolejnym rekordem” nie jest jedynym i najważniejszym motywatorem moich działań. Mam nadzieję że fotografia „N” gigapikselowa, bez względu na to jaką liczbę pikseli osiągnie, znajdzie wielu przychylnych jej odbiorców. Nie ukrywam iż komercyjny aspekt tego projektu miałby bezpośrednie przełożenie na czas jego realizacji gdyż wymagania jakie stawia fotografia wysokiej rozdzielczości są … wysokie :-)).
Pragnę serdecznie podziękować Radkowi Piotrowskiemu (www.vr24.pl Will open in a new tab or window) za życzliwość i pomoc merytoryczną. To „guru” fotografii panoramicznej i gigapikselowej w Polsce. Do Radka należy obecnie oficjalny rekord. Fotografia Warszawy którą wykonał liczy 13,5 gigapiksela i jest panoramą dookólną (pole widzenia 360 stopni). Efekt jego pracy możemy oglądać tutaj: www.warszawa360.pl/index.html#/GigaWarszawa2 Will open in a new tab or window/.
Dziękuję za współpracę Piotrowi Szałańskiemu.
Kolejną ważną osobą zaangażowaną w ten projekt jest dr inż. Bartłomiej Borkowski z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Bartek nadzoruje pracę serwera który dzięki uprzejmości wspomnianej uczelni został nam udostępniony w celu poskładania tej ogromnej ilości pikseli w jedną całość.
Parametry serwera:
- Płyta serwerowa INTEL S5000
- Dwa procesory 4 rdzeniowe INTEL XEON 2.0 GHz
- Pamięć RAM 16 GB
- Pamięć fizyczna cztery dyski 750 GB + jeden dysk 2 TB (na plik wynikowy)
System Debian Linux 6.0 “squeeze”. System był modyfikowany i konfigurowany na potrzebę projektu. Jest to serwer obliczeniowy Katedry Mechaniki i Wibroakustyki który został udostępniony w celach naukowych na czas prac/obliczeń związanych z realizacją gigapanoramy Krakowa (gigapanoramakrakowa.blogspot.com Will open in a new tab or window).
Praca odbywa się poprzez logowanie do zdalnego pulpitu z wykorzystaniem mojego laptopa i internetu.
Żaden z moich komputerów nie zbliżał się nawet (czerwiec 2011 r.) do tych parametrów :-))
Dziękując za uwagę życzę wszystkim miłego oglądania.

www.fotokreator.eu Will open in a new tab or window / fotokreator.eu/panoramy/wirtualne-wycieczki/item/krakow-gigapixel-virtual-tour?category_id=32 Will open in a new tab or window


Gigapan Comments (1)

Toggle Minimize gigapan_comment
  1. Alan Sweet

    Alan Sweet (February 11, 2012, 05:18AM )

    Another superb example. Thanks for sharing!

Where in the World is this GigaPan?

Toggle

Member Log In